Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Datum zveřejnění: 07.11.2016
Jinovatka na trávě a první mrazíky? V prvních listopadových dnech je již ve vzduchu cítit sníh a Vánoce. V těchto chvílích je a...

Jinovatka na trávě a první mrazíky? V prvních listopadových dnech je již ve vzduchu cítit sníh a Vánoce. V těchto chvílích je ale podzim na vrcholu svého panování. Nezbývá moc času a stromy nyní zahalené do pestrobarevného podzimního outfitu za okamžik změní šatník na zimní sezónu. Proto je nejvyšší čas stihnout ještě poslední z podzimních výletů na Šumavě. Na Lipně je to všude kousek, proto si i od našeho penzionu můžete udělat příjemný výlet z nedalekého Stožce, přes Nové Údolí a Krásnou Horu do Českých Žlebů a zpět.  

Trasa: Stožec – Nové Údolí – Krásná Hora – Mlaka – České Žleby – Stožec

 Délka: 17,2 km

Náročnost: středně těžká

Další výlet v okolí: Stožecká kaple, Stožecká skála, Třístoličník, Plešné jezero

Malebná vesnička Stožec je položena uprostřed hlubokých lesů Šumavy, která je opět trochu odlišná než třeba Kvildsko či Borovoladsko. V bývalé dřevařské osadě v údolí Studené Vltavy je několik penzionů, restaurace i malý obchod, kde si můžete pořídit pěkný lipenský suvenýr. V létě do Stožce jezdí parní vlak, který vás doveze mimojiné i na hraniční přechod Nové Údolí. My tam ale společně zamíříme dnes prstem po mapě a vy můžete kdykoliv jindy pěšky.

Na podzim se nejlépe do Stožce dopravíte vlastním vozem, který lze pohodlně zaparkovat buď na placeném parkovišti v centru obce, ale nemělo by nikomu vadit ani poblíž lesa kousek za obcí. Z Českých Budějovic či Českého Krumlova jezdí do Stožce i pravidelný vlakový spoj.

Dnešní výlet začíná u vlakového nádraží ve Stožci, ze kterého vycházíme po žluté značce směrem na Nové Údolí. Vydáme se podél souběhu se železniční tratí po silničce, která nás dovede až k hraničnímu přechodu Nové Údolí. Osadu Nové Údolí pro strážce hranic založil kníže Schwarzenberg po roce 1800. Dnes již v bývalé rušné lokalitě najdete pouze bývalý celní úřad pro pěší, malé romantické nádraží se třemi historickými železničními vagóny.

Z Nového Údolí pokračujte nyní po červené turistické trase směrem na Krásnou Horu a Mlaka. Trasa vede pouhých 0,5 km od německých hranic. Krásná Hora a Mlaka patří mezi již zaniklé oblasti Šumavy. Nyní již Krásnou Horu připomínají pouze Boží muka mezi vzrostlými lipami a ovocné zahrady bez obydlí. V bývalé osadě Mlaka najdeme také několik opuštěných sadů, které přežily ty, co je sázeli.

V osadě Mlaka odbočíme na cyklotrasu, která nás vede po Zlaté solné stezce přes nádherný výhled Kamenné hlavy. V osadě České Žleby se v letních měsících můžeme hned na několika místech občerstvit. V Českých Žlebech se nachází důležitá odbočka, kterou nesmíme minout, a to modrá turistická značka, která nás povede na křižovatku turistických tras Stožecká luka. Zde jsme se již téměř u cíle svého výletu. Po žluté se vrátíme na výchozí bod našeho výletu, a to vlakové nádraží Stožec.

Ubytování Lipno v každém ročním období!